Na temat statusu polskiego prawa jazdy w UK istnieje wiele mitów. Warto je rozwiać, aby kwestia tego, czy należy je wymienić po przyjeździe do Wielkiej Brytanii, była jasna. W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy wymiana jest konieczna, a kiedy wskazana.
Polskie prawo jazdy w UK – wymiana po 70. roku życia
Zasadniczo przyjeżdżając do Wielkiej Brytanii nie musisz od razu wymieniać prawa jazdy. Według obowiązujących przepisów polskie prawo jazdy w UK jest ważne aż do momentu, gdy ukończysz 70 lat. Wtedy będziesz zmuszony dokonać jego wymiany. Jeżeli natomiast przyjeżdżając do UK masz już ukończony 70. rok życia, musisz wymienić prawo jazdy w ciągu 3 lat. Dotyczy to również osób, które ukończą 70 lat w ciągu 3 lat od przyjazdu. Przykładowo, 69–latek przeprowadzający się do Wielkiej Brytanii jest zobligowany do wymiany dokumentu najpóźniej w wieku 72 lat.
Przepisy te dotyczą wymiany prawa jazdy na samochód osobowy i motocykl. W przypadku dokumentu uprawniającego do prowadzenia autobusu lub samochodu ciężarowego wiek graniczny oznaczający konieczność wymiany polskiego prawa jazdy w UK to 45 lat. Natomiast osoby, które przyjechały do kraju po ukończeniu w 45. roku życia zmuszone są do wymiany dokumentu w ciągu najbliższych pięciu lat.
Dlaczego warto wymienić polskie prawo jazdy po przyjeździe do UK?
Jak wykazaliśmy powyżej, przyjeżdżając do Wielkiej Brytanii nie jesteśmy zobligowani do tego, aby natychmiastowo wymieniać polskie prawo jazdy. Niemniej jednak warto się na to zdecydować. Dzięki temu uzyskujemy dokument, którym możemy potwierdzać naszą tożsamość w różnych miejscach, takich jak choćby urzędy. Posiada on taką samą wartość jak dowód tożsamości. Ponadto, posiadacze brytyjskiego prawa jazdy mogą liczyć na tańsze ubezpieczenie samochodu.