Największym spośród dolnośląskich zamków jest monumentalny zamek Książ. Zlokalizowany jest on na skalistym, wysokim urwisku, otoczony z trzech stron jarem. Majestatycznie góruje nad całą okolicą. Obejrzeć i zwiedzać go można w Wałbrzychu, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. To też trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce. Wybudował go książę świdnicko – jaworski Bolko I Surowy w latach 1288-1292. Miał on mu służyć za siedzibę obronną.
Zamek Książ
Jak i inne zamki w Polsce, taki i ten na przestrzeni dziejów zmieniał swoich właścicieli oraz wygląd. Największy wpływ na jego aktualny stan miał ród Hochbergów, który przez ponad 400 lat władał zamkiem. Pierwszy powolny upadek zamku miał miejsce w latach 20 XX w. kiedy to w rodzinie nastąpił niedobór gotówki oraz familijne problemy. W czasie drugiej wojny światowej zamek był siedzibą sztabu Adolfa Hitlera, który to zaczął wywózkę dóbr zamkowych oraz drążenie tuneli. Natomiast po drugiej wojnie światowej zamek został zdewastowany i rozkradziony przez wojska radzieckie. Dopiero w roku 1956 rozpoczęto pierwsze prace renowacyjne. Działania te przywróciły stary wygląd zamku.
Co warto zobaczyć w zamku
Obecnie mieści się tutaj luksusowy hotel oraz Towarzystwo Miłośników Zamku Książ. Znajdują się tu też piękne ogrody, stadnina ogierów i restauracje. Atrakcją dla turystów jest możliwość zwiedzania komnat. Do najpiękniejszych należą: Salon Chiński, Sala Maksymiliana, Salon Zielony, Salon Włoski oraz Hall Myśliwski. Od czasu do czasu zarządzający zamkiem organizują wystawy kwiatów, krzewów, pokazy walk i zwyczajów starodawnych. Ciekawą atrakcją jest również znajdująca się w obszarze zamku palmiarnia, w której znajduje się ok. 100 rodzajów roślin z 4 kontynentów: Ameryki, Azji, południowej Europy i Australii. Corocznie na zamku organizowany jest najwspanialszy sylwester w Polsce.